Alzheimerova choroba vs. Karnozín

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) patrí Alzheimerová choroba medzi desať hlavných a smrteľných ochorení ľudstva. Odhaduje sa, že na Slovensku ňou trpí zhruba 55-65 tisíc obyvateľstva, celkovo vo svete až 25 miliónov ľudí a ich počet sa stále zvyšuje.

Začína veľmi nenápadne, prvotné príznaky sa väčšinou pripisujú veku. Plne sa rozvinie až po niekoľkých rokoch. K základným a hlavným príznakom patrí zabúdanie mien alebo udalostí, zhoršená orientácia v čase, neschopnosť rozpoznávať miesta, ľudí. Väčšinou sa ale prvé príznaky podcenia a pripisujú sa veku pacienta.

Experimentálne štúdie dokazujú, že KARNOZÍN je schopný redukovať alebo kompletne zabrániť poškodeniu bunky, kde za poškodenie zodpovedajú toxické amyloidné plaky a bielkoviny typické pre Alzheimerovú chorobu (proteíny „tau“). Beta- amyloid dokáže totiž obsadiť špecifické receptory pre AGE (receptory pre AGE=RAGE) a tak poškodiť nervové bunky.

Karnozín blokuje a inaktivuje beta-amyloid a chráni nervové bunky pred poškodením a tak rozvojom Alzheimerovej choroby. Tiež pomáha neutralizovať účinky vysoko toxickej látky, ktorá vzniká v priebehu lipoperoxidácie nenasýtených mastných kyselín (PUFA) a ktorá pôsobí ako „druhý posol“ v priebehu oxidačného poškodenia buniek a bunkových membrán.

Karnozín pôsobí preventívne aj proti ďalším mechanizmom, ktoré sprevádzajú Alzheimerovú chorobu. Za zvýšenú toxicitu beta-amyloidných plakov môžu totiž ióny medi a zinku, ktoré plaky pozmeňujú tak, že v kyslom prostredí dokážu spustiť zápalovú reakciu na miestne poškodenie. Karnozín vďaka výborným chelatačným účinkom vyväzuje tieto kovy z mozgového tkaniva a zabraňuje rozvoju zápalu a zmien, ktoré sa podieľajú na rozvoju Alzheimerovej choroby.

Výživový doplnok KOMPAVA, Premium L-Carnosine 60 kps Cena s DPH 38,00 € Zakúpite tu

Čo je príčinou vzniku Alzheimerovej choroby?

Alzheimerovú chorobu zaraďujeme medzi jednu z foriem demencie. Prvé zmienky o demencie, ktoré boli chápané ako „chlad“ v mozgu nachádzame v prácach veľkého Galena (najznámejší staroveký lekár, žil okolo roku 200 n.l.)...

Zobraz viac